Składniki na około 30 szt rogalików:
50g drożdży
450g mąki pszennej
150g mąki pszennej pełnoziarnistej
kostka margaryny
3 jajka (2 żółtka + jedno całe)
1/2 szklanki mleka
3 łyżki soku z buraków dla różowego koloru
cukier do obtaczania rogalików
Nadzienie:
Marmolada twarda. W żadnym wypadku dżem, ani powidło. Może być masa makowa, masa kakaowa. Masa serowa. Piekłam je kiedyś z dżemem wiśniowym - niestety podczas pieczenia dżem się wylał. Tak samo było z powidłem śliwkowym.
Te rogaliki możemy też zrobić w wersji wytrawnej np. z kapustą i grzybami do barszczu, z pieczarkami. Wtedy maczamy je w białku i obsypujemy np. kminkiem czy makiem.
Mąki mieszamy, drożdże rozpuszczamy w letnim mleku. Do mąki wbijamy 1 całe jajko i 2 same żółtka. Dodajemy posiekaną margarynę i wlewamy mleko z drożdżami. Zagniatamy ciasto.
Ja to robię hakiem w mikserze. Dobrze jest zacząć zagniatanie np. w misce. Nie wiem jak Wam, ale mnie zawsze przy zagniataniu na stolnicy "zwiewa" mleko.
Odrywamy kawałek ciasta i wałkujemy z niego koło na stolnicy ( u mnie zawsze pseudokoło :) ). Kroimy możem na 8 części
Na każdy trójkąt nakładamy marmoladę i zawijamy z rogalik
Rogaliki obtaczamy w dwóch pozostałych białkach (lekko ubitych) i obsypujemy cukrem (ja obtaczam w cukrze). Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczemy w tem. 180C do zarumienienia (około 25-30 minut)
2 komentarze:
i tak wyglądają pysznie
p.s ja w tamtym roku piekłam bułki z gotowanymi buraczkami i wyszły wściekle różowe :D
Z wyglądu przypominają mi rogale świętomarcińskie, a smakują naprawdę dobrze. Ciasto jak zwykle zawijam wraz z marmoladą gomarowską, a to dlatego że zawiera ona rozdrobnione jabłka mieszane z aronią, wiśnią i truskawką, więc taki misz masz, a więc kompozycja smaków jaką preferuję do zrobienia dobrych rogali nie zawierających zbyt dużo cukru. Pyszności.
Prześlij komentarz